Labor1 1
21 kwietnia 2022

Na waszyngtońskim szczycie w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji będzie również węgierski uczestnik

Założyciel i dyrektor naukowy Oncompass Medicine Pan Dr. Istvan Petak badacz nowotworów, jako członek delegacji UE weźmie udział na szczycie pomiędzy UE a USA – w dniach 25-28 kwietnia 2022 r.- organizowanym w Washingtonie. Tematem szczytu jest przygotowanie jednolitej międzynarodowej regulacji technologii opartych na sztucznej inteligencji.

Dr  Petak Istvan Portre7 Foto Falus Kriszta

Kierownikiem delegacji UE jest Cecilia Bonefeld-Dahl, dyrektor DigitalEurope – organizacji branżowej zrzeszającej 35 000 europejskich przedsiębiorstw cyfrowych -. Członkowie delegacji UE są dyrektorami europejskich firm technologicznych, którzy osiągnęli również wybitne wyniki na arenie międzynarodowej. Pod dyrektorstwem generalnym Dr. Istvana Petaka István firma Oncompass Medicine za opracowanie oprogramowania Kalkulator (Realtime Oncology Treatment Calculator) otrzymał już kilka prestiżowych krajowych i międzynarodowych nagród za innowacyjność. Między innymi w 2021 r. Oncompass Medicine, jako najbardziej obiecująca firma technologiczna w Europie, otrzymała nagrodę Future Unicorn, a ostatnio Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, nazwała oprogramowanie opracowane przez Oncompass najnowszym rewolucyjnym przełomem w medycynie. 

Delegację szczytu przyjmie Ambasador UE w USA, potem spotkają się z członkami kongresu amerykańskiego, także z odpowiednimi doradcami Białego Domu i przedstawicielami Departamentu Stanu i Departamentu Handlu USA. Decydenci UE i USA na spotkaniu w Waszyngtonie omówią wspólne ramy prawne dla bezpiecznego i efektywnego wykorzystania sztucznej intelligencji. Jednym z pilnych celów jednolitej regulacji jest umożliwienie firmom technologicznym i ich rozwiązaniom jak najszybszego wejścia na rynek na obu kontynentach. Szybkość jest szczególnie ważna w przypadku rozwoju medycznego, jakim jest oprogramowanie Oncompass Medicine. 

Dr. Istvan Petak zaznaczył: „Nowotwór jest wspólnym wrogiem ludzkości, dlatego musimy wspólnie z nim walczyć. Walka z nowotworem jest priorytetem na obu kontynentach. Unia Europejska przyjęła niedawno program walki z nowotworem o nazwie „Mission on Cancer”, a Stany Zjednoczone uruchomiły program „Cancer Moonshot”, który jest przedmiotem szczególnej troski prezydenta Joe Bidena, który stracił pierworodnego syna z powodu guza mózgu. My, lekarze i badacze musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby najnowsze odkrycia, terapie i rozwiązania dotarły do wszystkich pacjentów na całym świecie tak szybko, jak to możliwe.Większość urządzeń medycznych i leków trafia do Europy i Węgier ze Stanów Zjednoczonych. Teraz wreszcie urządzenie medyczne opracowane przez węgierskich naukowców trafia do Stanów Zjednoczonych.” 

Niedawno dr Istvan Petak został mianowany profesorem honorowym w Instytucie Farmakologii na Uniwersytecie Illinois w Chicago (UIC), największym wydziale medycznym w Stanach Zjednoczonych. Jednym z bliskich celów dr Petáka jest założenie przez Oncompass Medicine firmy typu spin-out również w Stanach Zjednoczonych, w ten sposób dzięki opracowanemu przez siebie oprogramowaniu mogliby również podbić rynek amerykański. 

Dr. Istvan Petak wraz ze swoim zespołem opracował takie oprogramowanie Kalkulatora (Realtime Oncology Treatment Calculator) oparte na sztucznej inteligencji, które - usystematyzując i oceniając wyniki diagnostyki molekularnej - pomaga onkologom wybrać najskuteczniejszą spersonalizowaną terapię dla każdego pacjenta z nowotworem. 

Pod kierownictwem dyrektora generalnego Dr. Istvana Petaka firma Oncompass Medicine za opracowanie oprogramowania Kalkulator (Realtime Oncology Treatment Calculator) otrzymała już kilka prestiżowych krajowych i międzynarodowych nagród za innowacyjność. W 2019 roku otrzymał nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Onkologów Klinicznych (ASCO) i wygrał konkurs Get in the Ring! V4. W 2020 roku w kraju oprócz Nagrody za innowacje w dziedzinie informatyki, OCM również otrzymał nagrodę Tibor Gyurós, a w 2021 roku jako najbardziej obiecująca firma technologiczna w Europie zdobyła nagrodę Unicorn of the Future. 

Poprzedni Następujący

Nasze nagrody

Czytaj więcej

O nas

Krótka historia Oncompass Medicine

2003— —2024

Oncompass Medicine to firma medyczna, która oferuje diagnostykę niezbędną do spersonalizowanego leczenia ludzi oraz rozwój narzędzi medycznych wspomagających podejmowanie decyzji.

Dowiedz się więcej