Oncompass Medicine, szwajcarski BC Platforms i fiński Euformatics wspólnie wygrały grant na rozwijanie procesów sekwencjonowania nowej generacji.
Grant, który jest finansowany przez Unię Europejską w ramach projektu Horizon2020 Instand-NGS4P, o wartości 8 millionów euro został ogłoszony przez konsorcjum składające się z siedmiu renomowanych europejskich ośrodków onkologicznych*
Projekt ma na celu optymalizację korzyści płynących z sekwencjonowania chorób nowotworowych nowej generacji poprzez opracowanie zintegrowanego, znormalizowanego przepływu pracy wspierającego lekarzy w podejmowaniu decyzji terapeutycznych.
Rozpoczęty w 2020 roku projekt w tym roku osiągnął, etap wyłaniania w otwartym przetargu firm posiadających doświadczenie w sekwencjonowaniu nowej generacji. W przetargu trzej gracze rynkowi - Platforma BC, Euformatics i Medycyna Oncompass - postanowili połączyć siły i wspólnie zgłosić się na przetarg. Połączone know-how firm, wiedza i doświadczenie zdobyte w precyzyjnej onkologii, przetwarzaniu danych genomowych i kontroli jakości przekonały recenzentów. Konsorcjum utworzone przez trzy firmy o nazwie EU-Onco-Platform w dwóch obszarach, w bioinformatyce i podprocesach sprawozdawczych również uzyskało najwyższą punktację.
Dzięki temu projektowi Oncompass Medicine będzie kontynuował pracę, aby pomóc onkologom w doborze spersonalizowanych terapii dla pacjentów onkologicznych za pomocą najwyższej jakości narzędzi diagnostycznych i informatycznych.
* Członkami konsorcjum są Uniwersytet Medyczny w Graz, Uniwersytet we Florencji, Uniwersytet Bicocca w Mediolanie, Uniwersytet Medyczny Erasmus w Holandii, Uniwersytet Christiana-Albrechta w Kilonii, Instytut Badań nad Rakiem Dzieci im. Św. Anny w Niemczech oraz Léon Bérard we Francji.