
Baza wiedzy
Diagnostyka molekularna i leczenie celowane raka płuc
Zdecydowana większość raka płuc zawiera mutacje będące celem terapii celowanej.
W zależności od wielkości i wyglądu komórek raka płuc podczas badania mikroskopowego wyróżnia się dwie klasyfikacje histologiczne : niedrobnokomórkowy (NSCLC) i drobnokomórkowy (SCLC). Ten pierwszy dzielimy dalej na dwie podgrupy: gruczolakoraka (adenocarcinoma) i raka płaskonabłonkowego (planocellularis carcinoma).
W płucach występują również inne złośliwe nienabłonkowe guzy np. mięsaki i bardzo częste jest pojawianie się wtórnych, przerzutowych guzów, gdy guz pierwotny znajduje się w innym narządzie, ich leczenie jest inne.
Podstawowym leczeniem zaawansowanego lub przerzutowego raka płuc jest terapia lekowa, celowana i/lub immunoterapia oparta na informacjach molekularnych.
W przypadku raków płuca, w przypadku mutacji EGFR i ALK/ROS1 leczenie celowane następuje lekarstwami doustnymi o niskiej masie cząsteczkowej tzw. inhibitor kinazy tyrozynowej (TKI).
Wiadomo, że za rozwój guza w raku płuc odpowiada kilka genów, takie jak HER, BRAF, KRAS, MET, KIT, RET, FGFR1, NRG1, które są dodatkowymi celami terapeutycznymi.